Sigma Olomouc
Sigma Olomouc spiller denne sæson i Chance Liga under træner ukendt. Klubben ligger i øjeblikket på 3. plads med 10 point fra 5 kampe, med 3 sejre og 1 nederlag denne sæson. Klubbens topscorer er Louis Lurvink med 2 mål i 5 kampe. Hjemmebanen er Andrův stadion, hvor Sigma Olomouc har spillet siden klubben blev grundlagt i 1919. Med 0 mesterskaber er klubben en af de mest succesrige i landet.
Statistikken opdateres automatisk efter hver spillerunde.
- Gevinst 60%
- Direkte 20%
- Tab 20%
- Stadion
- Andrův stadion
- Kapacitet
- 12.451
- Grundlagt
- 1919
- Mesterskaber
- 0 gange
Runde 1 til 3
Seneste 5 sæsoner
For
Imod
Mobil: fold rækken ud i stedet for vandret scroll — desktop viser alle felter i én række.
Hvad er Sigma Olomoucs længste sejrsrække denne sæson?
Sigma Olomouc vandt 3 ligakampe i træk denne sæson, fra runde 3 til 5.
Hvem er Sigma Olomoucs topscorer denne sæson?
Louis Lurvink er topscorer med 2 mål i 5 kampe.
På hvilket stadion spiller Sigma Olomouc, og hvornår blev klubben grundlagt?
Sigma Olomouc spiller på Andrův stadion og blev grundlagt i 1919.
Opret en gratis DreamTeam11-konto og byg dit eget fantasy-hold med spillere fra Sigma Olomouc.
Opret gratis konto